boston terijer - IMG 20210217 WA0002 1

Priprema za dolazak šteneta

Evo kontrolne liste minimuma koji morate imati za svog malog bostonskog terijera:
• Specijalni štenad za male ili srednje pse
• Udobna korpa sa niskim ulazom za njegove male noge
• Posuda s vodom dostupna u bilo koje doba dana i noći
• Igračka za zanimanje koja će mu biti data samo u vašem odsustvu
• Razne igračke za igranje s njim
• Vrijeme dostupno danju i noću
• Sigurno okruženje u kojem se ne može ozlijediti
• Dogovor između članova porodice o pravilima koja treba poštovati

Štene će trebati svoje mjesto, obično udoban jastuk ili korpa u kojoj može spavati ili se igrati samostalno u svakom trenutku. Ovo mjesto će u najboljem slučaju biti postavljeno na tlu tako da mu može pristupiti sam, i dolaziti i odlaziti kako želi. Bolje je izbjeći da mu košaru stavljate visoko jer su mu male noge još uvijek krhke i mogao bi deformirati kuk kretanjem gore-dolje.

Biće mu potrebne posebne granule za štence jer su mu potrebne bogatije hranljive materije tokom prvih 18 meseci.
Mora uvijek imati na raspolaganju vodu, čak i noću.

Planirajte maksimalno slobodne dane ako radite jer će on morati da nauči da se rastereti, a učenje o usamljenosti mora biti postepeno (pogledajte još jedan članak na ovu temu).

Okolina mora biti neopasna za štene, ali se ne preporučuje da mu se sve oduzima. Nemojte skidati jastuke ili papuče. Ako ga dodirne, jednostavno ćete mu zabraniti. To će mu omogućiti da shvati da nema pravo na sve. S druge strane, budite oprezni sa električnim žicama, daljinskim upravljačima zbog njihovih baterija (ako niste u prostoriji), dijelovima igračaka (ako niste u prostoriji). Sve dok ste u prostoriji da gledate, možete ostaviti svoj telefon, naočare, daljinski upravljač, sve predmete na koje ste navikli da imate na raspolaganju. Što prije nauči da ga ne dira, to bolje.
Igračka za zanimanje je igračka s kojom se on jedini igra. Ako želite da se igrate s njim, uzmite drugu igračku. Ovo je razlika između “igračke za boravak” i “igračke za interakciju”. Igračke za zanimanje mogu, na primjer, biti Kong kost, koje su napravljene od vrlo čvrste plastike i u koje možete staviti komadiće kako biste ga ohrabrili da se igra sam. Dat ćeš mu ga kada izađeš iz sobe i uzeti ga nazad kad se vratiš. Može imati i dvije igračke za zanimanje, od kojih jednu možete ostaviti na raspolaganju u korpi. Ali uvijek imajte takozvanu “rijetku” igračku koja će biti poklanjana samo u vašem odsustvu. Ovo će dati veliku vrijednost igrački i pozitivno će nadoknaditi vaše odsustvo. Ideja je da vaše štene kaže sebi “ho, ali sa ovom igračkom na koju imam pravo samo ako vas nema, nadam se da će moj gospodar biti odsutan na duže vrijeme”. Jer tada će ova igračka biti rijetko zadovoljstvo. Povezaće zadovoljstvo sa vašim odsustvom (čemu ćete ga postepeno učiti) i neće biti pod stresom zbog vašeg odsustva.

Igračka za interakciju može biti sve što ćete koristiti da se igrate s njom. Konac, komad kartona, plastična flaša, komad drveta, lopta, krpa. Sve što možete da mahnete ispred njega biće igračka. Pokušaće da vam ga uzme, sažvaće i zabavi se sa vama. On će ove trenutke radosti povezivati ​​sa vašim prisustvom, vašim licem ako igrate u visini njegovih očiju na zemlji, vašim mirisom i hormonima koje ispuštate dok igrate. Ove igre jačaju vaše prijateljstvo sa psom. Bitno je igrati, ali pazite na trajanje igre.Što je štene manje, igra je kraća. Vidjet ćete to na njegovom licu koje se nabora kada je umoran ili ako uspori. Pazite ako mora skočiti da uzme igračku, nemojte to činiti prečesto da mu ne oštetite kukove. Za igre grizenja, ako mora da vuče konopac, izbegavajte da igrate samo to, inače bi mogao da ima deformisanu vilicu i da mu donji zubi izbiju iz usta. Šteta bi bilo da je deformisao svoju prelepu vilicu, on čiji su roditelji odabrani za dobro formiranje njegovih usta.

Nađite vremena za to! Štene bi u prosjeku trebalo da se oslobađa svaka dva sata, nakon svake igre i nakon svakog drijemanja. Stoga morate biti dostupni, inače on neće imati drugog izbora nego da se olakša tamo gdje vi ne želite da to učini. Za noć se mora izvaditi oko 22 sata, a onda obično oko 1 ili 2 sata ujutro, oko 4 ili 6 sati ujutro. Podesite budilnik za prve dve nedelje. Prvog dana je poželjno svaka dva sata. Ako spava, nema potrebe da ga budite, ali ako se probudi na zvuk alarma, onda ga izvadite. Neki štenci mogu spavati od 22 sata do 6 sati ujutro zavisiće od kvaliteta njegovog sna. Uključivanje alarma omogućit će vam da bolje upoznate svog psa i vrlo brzo ćete vidjeti da ćete ustati samo jednom noću. Kao i vi, štene voli da spava, uživajte! Ako ga u svakom trenutku izvodite van, vaše štene će brzo shvatiti pravila i dat će sve od sebe da se olakša napolju.

UPOZORENJE: mjehur psa nije u potpunosti razvijen prije nego što navrši 6 mjeseci ili čak godinu dana. Zato ne očekujte čuda. Čak i ako je shvatio da su toaleti napolju, fiziološki neće uvek moći da sačeka pravi trenutak. NIKADA se ne svađajte zbog piškinja ili kake u kući. Izvadite ga i očistite dok je još vani (ne vidi da čistite). Svađanje s njim samo će ga stresti i bit će mnogo gore.

Konačno, postoji jedna stvar o kojoj se često ne razgovara u porodici prije dolaska šteneta: to je vizija obrazovanja šteneta. Svaka osoba (a posebno roditelji koji su pravi vodiči) će imati svoju ulogu. Ako ga je zabranjeno hraniti za stolom onda ga niko ne smije hraniti za stolom. Raspravite ovo među sobom. Preporučljivo je da nema mnogo pravila, ali da ova pravila svi dobro razumiju. Iznad svega, imajte sigurnosna pravila, to je najvažnije.

Posted in Metoda obrazovanja, Obrazovanje, stenad prije dolazi.